Jak segregować śmieci w domu i biurze?

Jeśli chcemy obniżyć ogólne koszty funkcjonowania firmy czy stałe opłaty domowe, musimy zdecydować się na selektywną zbiórkę odpadów. Nie wiąże się to już z koniecznością zakupu szpecących wnętrze koszy na śmieci, tym bardziej że segregacja nakłada na nas obowiązek posiadania kilku koszy. Oferta jest bardzo bogata. Kosze są różnorodne stylistycznie, mają ciekawy design, także będzie stosunkowo łatwo znaleźć produkt, który dopasujemy do wnętrza zarówno biurowego, jak i domowego, do kuchni czy do łazienki. Nawet powierzchnie małometrażowe nie będą stanowiły problemu, ponieważ można zastosować specjalne systemy. Odpowiednio przemyślany zakup ułatwi z pewnością coś co wydaje się uciążliwym obowiązkiem. Sprawdźmy jakie mamy możliwości oraz czym kierować się przy wyborze odpowiednich koszy na śmieci.

 

Segregacja śmieci a aranżacja pomieszczeń

Segregacja DOM

Ładnie urządzone mieszkanie i biuro, to nie wszystko. W przypadku segregacji śmieci, dla sukcesu tego przedsięwzięcia, kluczowa jest wygoda. Równie ważne jest, aby prowadzona była w sposób prawidłowy czyli zgodny według jasno określonych zasad recyklingu. Z pewnością wyposażenie naszych wnętrz w odpowiednie kosze, wygodne systemy oraz umieszczenie skróconych informacji, jak segregować, ułatwi cały proces. O korzyściach odzysku surowców wtórnych wiemy już bardzo dużo. Ważna jest świadomość, że każdy z nas, każdy domownik czy pracownik, ma swój realny udział w dbaniu o czystość środowiska naturalnego. Jeśli do kogoś nie przemawiają pozytywne aspekty postaw ekologicznych, to niepodważalny powinien być przynajmniej argument o korzyściach ekonomicznych. Odbiór odpadów zmieszanych jest dużo droższy niż odpadów posegregowanych. Miesięcznie być może różnica odpadach w skali miesiąca nie jest odczuwalna, natomiast w skali roku jest już znacznie większa.

 

Miejsce postawienia koszy

Mogłoby się wydawać, że jest to problematyczna kwestia, ale nowoczesne systemy wychodzą naprzeciw ekologicznym właścicielom mieszkań małometrażowych czy nowoczesnych supermodnych loftów. Najczęściej na kosze przeznaczamy miejsce w szafce pod zlewozmywakiem kuchennym. Jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie. Dobry sposób to również kosze na balkonie. Jeśli posiadamy większą posiadłość, wtedy można zestaw pojemników umieścić w pomieszczeniu gospodarczym.

 

Jakie kupić kosze?

3 kosze ulica

Warunkiem prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów jest posiadanie minimum 2 odrębnych pojemników na śmieci. Jeden przeznaczmy na odpady zmieszane, a drugi na surowce wtórne. Funkcjonalne są kosze z przegrodami. Bardzo ciekawe systemy przydatne w małych mieszkaniach, to systemy szafkowe. Doskonale wykorzystują ograniczoną powierzchnie. Są to zestawy dwóch albo 3 koszy, które są połączone ze sobą bokami. Zamontowane są na specjalnych prowadnicach, które umożliwają ich wysuwanie. Taki system np. 3 koszy 3×10 litrów można kupić już od 193 zł w sklepach internetowych. W przypadku koszy biurowych warto zrobić test, ile odpadów danej frakcji produkujemy. Wtedy warto kupić kosze o odpowiednich pojemnościach.

 

Iwona Dzieczkowiec

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *