Wszystko o koszach na śmieci

Kosze na śmieci znajdują swoje zastosowanie w każdym rodzaju pomieszczeń, a także w zewnętrznej przestrzeni publicznej. Są obowiązkowym wyposażeniem w kuchni, łazience, w biurach, na ulicy, parku czy przychodni lekarskiej. Nowoczesne kosze na śmieci nie straszą. Są ładnie wystylizowane i bez problemu można je dopasować do różnego rodzaju wnętrz. Często wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają korzystanie z kosza w zależności od miejsca przeznaczenia.

 

Kosze metalowe

Kosze wykonane z metalu są najczęściej wykorzystywane na zewnątrz. Materiał konstrukcyjny stanowi zazwyczaj żeliwo, stal nierdzewna albo ocynkowana blacha. Nie muszą występować w podstawowej szarej barwie metalu. Dzięki malowaniu proszkowemu mogą mieć różne kolory, a przede wszystkim są odporne na wilgoć. Są również zaprojektowane w ciekawy sposób zyskując w ten sposób interesujący design. Niektóre modele wykończone są daszkiem, co zapobiega przed wywiewaniem śmieci na zewnątrz a także zalaniem ich np. przez deszcze. Ich opróżnianie jest przemyślane i odbywa się z użyciem specjalnego klucza, dzięki czemu kosz można obrócić w pionie.

 

Kosze plastikowe

Kosze plastikowe są wykonane z bardzo trwałego tworzywa, dlatego ich zastosowanie nie ogranicza się nie tylko wewnątrz pomieszczeń. Te, które są wykorzystywane na zewnątrz muszą być odporne na zmiany temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy akty wandalizmu. Ich konstrukcja powinna być odpowiednio wystandaryzowana, jeśli chcemy zautomatyzować ich opróżnianie. Jest to ważne szczególnie przy dużych pojemnościach od 60 litrów. Występują w różnych pojemnościach od 4,5l do nawet 1100 litrów. Bardzo często stosuje się je jako pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Kosze plastikowe mogą być wyposażone w pokrywę lub być bez niej. Systemy otwierania mogą być różne, w zależności od modelu np. zamontowany pedał czy system roll-top

 

Kosze bezdotykowe

W niektórych rodzajach pomieszczeń takich jak labolatoria, fabryki leków czy niektóre oddziały szpitalne konieczne jest ograniczenie ryzyka kontaktu z odpadami. Wtedy zastosowanie mają kosze bezdotykowe, które wyposażone są w specjalne detektory ruchu. Dzięki temu pokrywa kosza podnosi się automatycznie, kiedy wykryje zbliżający się przedmiot. Zamykanie również odbywa się w sposób automatyczny. W ten sposób styczność z drobnoustrojami czy substancjami niebezpiecznymi jest wyeliminowana.

Dom kosz karton

 

Kosze dla dzieci

Kosze z przeznaczeniem do użytku w pomieszczeniach dziecięcych nie przypominają zwyczajnych nudnych pojemników na odpady. Są zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcać dziecko do utrzymywania porządku i usuwania odpadków na właściwe miejsce. Kosze dla dzieci posiadają bajkową formę. Są bardzo kolorowe. Pokrywa występuje często w kształcie jakiegoś zwierzątka czy postaci z bajki. Zachęcają wprost aby z nich korzystać. Stanowią niezbędne wyposażenie nie tylko w pokoju dziecięcym, ale zwłaszcza w placówkach edukacyjnych czy lekarskich, w których bardzo ważne jest stworzenie atmosfery przyjaznej dziecku.

Iwona Dzieczkowiec

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *