Jakie kupić pojemniki na odpady?

Pojemniki na odpady to szeroka gama produktów. Są odpowiednio dostosowane do rodzaju składowanych odpadów. Sprawdź, czym dokładnie się charakteryzują i co decyduje o ich przydatności.

Pojemność pojemników

Jest to bardzo ważne kryterium. Zależy od tego ile śmieci produkujemy. Ważna jest liczba mieszkańców danej działki czy użytkowników budynku. Wielkość pojemników jest zróżnicowana i każdy znajdzie coś dla siebie bez problemu. Najmniejsza pojemność to 60- 80 litrów. Te o o największej to 1100 czy 1200 litrów. Wartości pośrednie są następujące: 120, 240, 360, 660 i 770. Z pewnością większa pojememność pozwala na rzadsze opróżnianie kosza, co obniża koszt wywożenia śmieci.

Na jakie śmieci?

Od rodzaju śmieci będzie zależała budowa danego pojemnika oraz kolorystyka. Jeśli segregujemy odpady wtedy szukamy oddzielnych pojemników na papier, szkło, metal czy odpady BIO. Do magazynowania gruzu budowlanego wykorzystamy kontenery na odpady wielkogabarytowe. Kategoria śmieci wymagająca specjalnego traktowania to z pewnością odpady niebezpieczne. Pojemniki do składowania i przewozu takich substancji, stałych i ciekłych, muszą być zgodnie z przepisami np. ADR, które regulują przewóz materiałów niebezpiecznych. Do utrzymania czystości w parkach czy na ulicach służą pojemniki plenerowe na odpady komunalne, pojemniki na odchody zewnętrzne czy koszopopielnice.

Pojemniki z tworzywa, metalowe czy włókna szklanego

Nowoczesne pojemniki są zbudowane z trwałych surowców, które są zabezpieczone w odpowiedni sposób, aby nie straciły szybko swoich walorów użytkowych. Mamy na przykład kontenery metalowe, które są ocynkowane ogniowo. Dzięki temu są odporne na wilgoć i opady atmosferyczne, co jest bardzo ważne ze względu na polskie warunki pogodowe. Interesujące są kontenery z laminatu szklanego. Posiadają one wysoką odporność mechaniczną oraz chemiczną. W zależności od producenta zastosowaną technologia gwarantuje niezmienność kolorów czy nawet usuwanie graffiti. Bardzo popularne są kosze polietylenowe, które mogą być odporne na promieniowanie UV oraz posiadają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Ich kolory również są stosunkowo trwałe i nie bledną.

kosze na podworko

Wybarwienia koszy

W przypadku pojemników na odpady kolory ich obudowy mają przede wszystkim znaczenie informacyjne. Jeśli posiadają neutralny zielony kolor, wtedy opatrzone są specjalnymi naklejkami, które informują, jaki rodzaj śmieci można wrzucić, co jest podstawą prawidłowej segregacji.

Cechy budowy

Niektóre firmy oferują również kontenery półpoddziemne, tzn. część obudowy jest zanurzona w ziemi, a część jest widoczna nad ziemią. W ten sposób zyskujemy dodatkową pojemność, bez konieczności angażowania większej powierzchni, co jest szczególnie ważne na małych działkach albo w ciasnej zabudowie miejskiej.

Kształt kosza na śmieci to nie tylko walory estetyczne. Często jest on bardzo przemyślany pod kątem zachowania ergonomiczności. Odpowiednia budowa może wpływać na jego funkcjonalność przy opróżnianiu.

kosz nieb zolt

Jakie marki są dostępne?

Na rynku można spotkać pojemniki różnych producentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty naszych zachdnich sąsiadów. Są to firmy Esse oraz Weber. Na rynek wchodzą także czeskie firmy z interesującymi rozwiązaniami np. Elkoplast.

Iwona Dzieczkowiec

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *