Rodzaje pojemników na odpady

Na polskim rynku nie brakuje pojemników na odpady różnego rodzaju. Posiadają różne przeznaczenie, pojemność czy materiał wykonania. Producenci pojemników oferują specjalistyczne rozwiązania, które zwiększają ergonomię ich użytkowania. Niejednokrotnie podnoszą także cenę. Są także podstawowe parametry, którymi powinien charakteryzować się każdy pojemnik.

Kolorystyka pojemników

Określone wybarwienie pojemnika ma tutaj znaczenie informacyjne, ponieważ kolor pojemnika oznacza do jakiej frakcji odpadów jest on przeznaczony. Estetyka znajduje się na drugim planie. Kolorowe są zazwyczaj pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego – polietylenu oraz włókna szklanego.

kontenery ladne zestaw
  • Pojemniki w kolorze niebieskim – oznaczają papier i karton – do takiego pojemnika wrzucamy gazety, zeszyty – uwaga – bez zszywek!- książki bez twardej oprawy.
  • Pojemniki w kolorze żółtym – takie pojemniki są przeznaczone na odpady z tworzywa sztucznego oraz aluminium, np. foliowe torebki, reklamówki, butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET, PE); butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np. opakowania po szamponach, płynach, itp.); opakowania z aluminium (puszki po napojach, konserwach itp.) ;
  • Pojemniki w kolorze zielonym lub białe – przeznaczone na szkło kolorowe albo przezroczyste (drugia opbja). Wrzucamy do nich butelki szklane i opakowania po napojach i żywności, słoiki (bez nakrętek, zacisków, gumowych uszczelek); szklane opakowania po kosmetykach;
  • Pojemniki w kolorze czerwonym – przeznaczone są wyłącznie na metal, np. puszki aluminiowe. Na terenie Podkarpacia natomiast służą do zbiórki drobnego sprzętu RTV i AGD.

Materiał, z którego są wykonane

Najczęściej spotykamy się z pojemnikami z tworzywa albo metalowymi. Te pierwsze dzięki nowoczesnej technologii są równie wytrzymałe jak metalowe. Wykonane są z odpornego polietylenu lub tworzywa innego rodzaju w zależności od know-how firmy, np. Producenci dbają o ich odporność na warunki pogodowe, zmiany temperatur, wysokie nasłonecznienie, wpływ chemikaliów itp. Ich zaletą jest stosunkowo nieduży ciężar.

Metalowe są zabezpieczone specjalnymi farbami, co chroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci oraz opadów atmosferycznych. Metal jest niezastąpionym surowcem w przypadku produkcji pojemników wielkogabarytowych, które są wykorzystywane do przechowywania materiałów sypkich, gruzu czy złomu, a także do ich transportu.

duze kontnery na przyczepach

Funkcjonalność

Rozmiary kontenerów muszą być standardowe i kompatybilne ze śmieciarkami. Wtedy ich rozładunek będzie zautomatyzowany. Jest to podstawowy warunek funkcjonalności. Poza tym producenci wprowadzają różnego rodzaju rozwiązania, które ułatwiają korzystanie. Niektóre pojemniki zwłaszcza te o większej pojemności są wyposażone np. w mechanizm docisku pokrywy. Inne posiadają zgniatacz plastikowych butelek. Są również kontenery, które posiadają uchylną pokrywę, która jest otwierana przez nożny pedał. W przypadku kontenerów o pojemności już od 60 litrów wyposażenie powinno obejmować solidny system jezdny.

Informację odnośnie materiałów pojemników zostały zaczerpnięte ze strony http://www.eco-market.pl/pojemniki-na-odpady

 

Iwona Dzieczkowiec

Add your Biographical Info and they will appear here.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *