Decyzja o zakupie kosza do biura nie jest już prostym wyborem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zarządzamy makroprzedsiębiorstwem czy dużą spółką. Wtedy nie kupujemy jednego kosza na śmieci na odpady zmieszane oraz koszy w 3 kolorach podstawowych. Należy dokładnie przeliczyć, koszy o jakich pojemnościach potrzebujemy oraz jakie frakcje odpadowe produkujemy. Następnie warto zapoznać się z funkcjonalnością koszy, designem oraz cenami, które oferują producenci.
Liczba i pojemność koszy na śmieci
Korzystanie z koszy na śmieci powinno nie powodować uciążliwości. Powinny być łatwo dostępne dla poszczególnych pracowników, dzięki czemu unikniemy zbędnych spacerów ze śmieciami do sąsiednich pomieszczeń. Dlatego należy obliczyć, ile pokojów i w jakie rodzaje koszy wyposażmy. Kosz na papier powinien być przynajmniej jeden na pomieszczenie, a najlepiej jeśli będzie stał przy każdym biurku. Podobnie kosz na odpady mieszane powinien być jeden na pokój. Są to frakcje odpadów, które są dominujące. Firma powinna zadbać takę o kosz na odpady BIO, który może stać w pomieszczeniu socjalnym. Jeśli chcemy prowadzić skuteczną segregację śmieci, wtedy należy zakupić kolorowe kosze przeznaczone do zbiórki surowców wtórnych. Wystarczy, że postawimy je każdy po jednej sztuce na piętrze.
Pojemność kosza zależy od tego, ile osób będzie z niego korzystało. Jeśli kupimy za małe kosze, wtedy trzeba będzie je częściej opróżniać, co spowoduje wzrost kosztów. Za duże mogą źle komponować się z wnętrzem. Dlatego należy przed zakupem przemyśleć miejsce ich postawienia i wtedy wybrać wielkość kosza.
Charakterystyka koszy do biura
Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom właścicieli firm i stworzyli linie produktów z przeznaczeniem typowo do wykorzystania biurowego. Ich design jest estetyczny, nie narzucający się i dyskretny. Kolorystyka utrzymana jest w spokojnych tonacjach takich jak czerń, szarość czy biel, które nie kontrastują z wnętrzami tylko dobrze się do nich dopasowują. Kosze biurowe muszą być przede wszystkim zaprojektowane w sposób funkcjonalny. Tak więc obudowa musi być łatwa do utrzymania w czystości oraz odporna na działanie chemii gospodarczej. Ważna jest także trwałość koszy oraz to, żeby załadunek odbywał się w wygodny i komfortowy sposób przy ograniczonym kontakcie z odpadami i samym koszem. Dlatego często kosze biurowe wyposaża się w pedały, albo ruchomą klapę górną.
Jakie rodzaje koszy?
Bardzo popularne są kosze stożkowe firmy Brabantia. Są przeznaczone na papier. Kosz 11litrów jest dostępny od 114,99 z. Są bardzo estetyczne, obudowę urozmaicają drobne otwory w dolnej części. Obręcz górna kosza jest ruchoma, co ułatwia mocowanie worka. Producent podkreśla trwałość tych koszy i oferuje 10 lat gwarancji. Bardzo popularne są polskie produkty firmy ALDA. Mówimy tu o koszach Room Basket. Posiadają antypoślizgowy spód. Obudowa dostępna jest aż w 4 wersjach. Może być z połyskiem, satynowa, czarna albo biała. Pojemność także jest zróżnicowana. Mamy do wyboru 7 litrów, 9, 18 albo 45 litrów.
Leave a Reply